Noworoczne spotkanie z burmistrzem naszego miasta.

Noworoczne spotkanie z Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki. Tematów jak zwykle wiele, ale te kluczowe na dziś to zakończenie przebudowy ciągu ulic Sosnowa/Kościuszki oraz problem zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście, czyli tzw. #smog
👉 Jeśli chodzi o pierwszy z tematów, to:
– droga zostanie udostępniona dla kierowców już niebawem, kwestia najbliższych tygodni (warunek odbiorów drogi przez PINB – prawidłowe złożenie pełnej dokumentacji przez wykonawcę drogi)
– do efektów pracy wykonawcy jest wiele zastrzeżeń, mniej lub bardziej znaczących, ale uwag jest dużo…
– na wykonawcę nakładane są obecnie kary umowne za każdy dzień zwłoki (wysokość kar najwyższa z możliwych, które dopuszczają przepisy)
– no cóż, są wykonawcy i wykonawcy. Trudno uznać, że ten wykonujący prace na ww. inwestycji budzi zadowolenie nas wszystkich
– zgadzamy się w 100%, że przejście dla pieszych na wysokości ul. Wołodyjowskiego musi wrócić na swoje miejsce. Będzie to możliwe po odebraniu drogi (zakończenie prac po stronie UM Marki), wówczas zajmę się osobiście tą sprawą na poziomie #PowiatWołomiński
👉 Jeśli chodzi o drugi z tematów to:
– dron lata i bada (wbrew powszechnie panującym opiniom okazuje się, że nie każdy ciemny dym z komina, to palące się w piecu śmieci)
– prowadzone kontrole, jeśli wykazują nieprawidłowości, to zazwyczaj są one związane np. z paleniem lakierowanego drewna (meble, ramy okienne, itp.)
– lista zgłoszonych przez Mieszkańców nieruchomości do kontroli jest dosyć długa, więc latające laboratorium zapewne będzie miało co robić przez najbliższy czas
– kontynuowany będzie program dofinansowania do wymiany pieców dla Mieszkańców naszego miasta
– planowana jest również w najbliższych latach modernizacja instalacji grzewczych w budynkach komunalnych
– oczywiście efektywność działań na rzecz walki ze smogiem będzie uzależniona od kondycji finansowej naszego miasta. Mówimy tu głównie o czynnikach zewnętrznych mających bezpośredni wpływ na budżety samorządów. Ważnym elementem kompleksowej walki ze smogiem są również: świadomość w społeczeństwie, ale także zasobność portfeli Mieszkańców, ponieważ nawet gdybyśmy bezpłatnie wyposażyliśmy każdy dom w naszym mieście (ze starą instalacją, piecem) w nowoczesną instalację grzewczą (np. gazową), to następstwem tego będą regularne rachunki dla właścicieli tych nieruchomości, które rzecz oczywista – należy płacić. Dziś często Mieszkańcy palą drewnem, węglem, miałem węglowym, itp. z przyczyn ekonomicznych.
– skuteczna walka ze smogiem wymaga globalnych działań wykraczających poza granice naszego miasta. Nawet najlepsze i najefektywniejsze działania w Markach nie wystarczą, jeśli inne miejscowości nie postąpią podobnie. Wiatr nie rozróżnia bowiem granic miast.